بلاگ

بهترین زمان سفر به کربلا

کربلا شهری در مرکز بغداد و در حدود 100 کیلومتری جنوب غربی بغداد واقع شده است، این شهر با جمعیت تقریبی 700000 نفر به عنوان محل نبرد حق و باطل و زیارتگاه امام حسین و حضرت ابوالفضل العباس شناخته می شود، بعد از مکه مقدس ترین منطقه برای مسلمان کربلا می باشد به طوری که هر سالانه تعداد زائران مکه مکرمه و کربلا حدودا با یکدیگر برابر می کنند. کربلا هر ساله میزبان حدودا 8میلیون زائر در فصول مختلف است.
این شهر علاوه بر جنبه زیارتی خود تاریخ  شیعیان را در خود گنجانده، به طور کلی بخش قدیمی و تاریخی این شهر با دیوار محصور شده است و عموم اماکن مسکونی و تجاری در جنوب این شهر قرار دارند. این شهر در طی سال های مختلف مرکز ظلم و جنگ حاکمان وقت بوده  وآخرین آسیب جدی این شهر در سال  2003 اتفاق افتاده است. گرچه امروزه وضعیت سفر به کربلا از نظر امنیت نسبت به چند دهه گذشته به مراتب بهتر شده است، اما باز هم نمی توان امنیت کامل را در این شهر مشاهده کرد. استقبال شیعیان در چند دهه اخیر و حضور باشکوه آن ها در اربعین  سبب شده تا این شهر علاوه بر جنبه مذهبی و سیاحتی خود به قطب تجاری عراق تبدیل شود.

 

تحلیل بهترین زمان سفر به کربلا بر اساس معیار های مختلف برای زائران ایرانی

 

بهترین زمان سفر به کربلا چه موقعی است؟

شاید جالب به نظر برسد که بدانیم سالانه حدوداً 30 میلیون زائر سفر به کربلا را تجربه می کنند، همه ما می دانیم که علت این همه شکوه و جمعیت این منطقه از عراق به علت قرار گرفتن آرامگاه امامان معصوم شیعه است، کربلا که به عنوان یکی از مقدس ترین مکان های زمین توصیف شده است، همواره با عنوان یکی از مناطق توریست پذیر عراق شناخته می شود. بهترین زمان سفر به کربلا می تواند بر اساس فاکتور های مختلفی نظیر آب و هوا، وجود جمعیت، مناسبت های مذهبی و … متفاوت باشد، ما در این مقاله سعی کردیم بهترین زمان سفر به کربلا را بر اساس فاکتور های ابتدایی که عامل آگاهی هر زائری ایرانی است، مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر می خواهید از وضعیت سفر به کربلا آگاه شوید، به هیچ عنوان این مقاله را از دست ندهید.

بهترین زمان سفر به کربلا از نظر آب و هوا

نخستین موضوعی که ذهن هر زائر را برای سنجیدن بهترین زمان سفر به کربلا درگیر می کند، آگاهی از وضعیت آب و هوا در کشور عراق است، چرا که یک زائر باید بداند چه لباسی مناسب برای این منطقه است، به طور کلی وضعیت سفر به کربلا را از نظر آب و هوایی در 12 ماه سال می تواند وابسته به دمای هوا و شرایط اقلیمی متفاوت باشد. بر اساس تحقیقات بهترین زمان برای سفر به کربلا از نظر آب و هوا فروردین ماه، مهرماه و آبان ماه است و در مقابل نامناسب ترین زمان سفر به کربلا تیر ماه  و مرداد ماه است چرا که دمای هوا در این به 47 درجه سانتی گراد می رسد که زیارت و سیاحت را برای زائر دشوار می کند.
سرد ترین ماه سال در کربلا بهمن ماه است که این سرما می تواند حس ناخوشاندی برای برخی از زائران داشته باشد، فارغ از ماههای گفته شده دی ماه نیز می تواند بهترین زمان سفر به کربلا باشد زیرا در این ماه آب و هوای کربلا در وضعیت تعادل است. به جز ماه های نامبرده شده در متن با عنوان نامناسب ترین ماه های سال برای سفر به کربلا،  تمامی ماه ها زمان مناسبی برای سفر به این منطقه هستند.

 

بررسی آب و هوای کربلا به جهت تعیین بهترین زمان سفر به کربلا

 

بهترین زمان سفر به کربلا از نظر مناسبت های مذهبی

کربلا شهری در مرکز عراق است که در حدود 100 کیلومتری جنوب غربی شهر بغداد واقع شده است، کربلا در واقع مرکز استان کربلا است که بسیار برای مسلمانان علی‌الخصوص شیعیان مقدس است، بر طبق آخرین تحقیقات میزان زائران این منطقه با میزان زائران خانه خدا در مکه برابری می کند.

از آن جایی که این منطقه مقدس بسیار برای شیعیان حائز اهمیت است، پس بهترین زمان سفر به کربلا از نظر مناسبت های مذهبی می تواند وابسته به واقعه تاسوعا و عاشورای حسینی، اربعین، ولادت ائمه و … مشخص شود، در طی چند سال اخیر وضعیت امنیتی کربلا شرایطی را فراهم کرده که اغلب زائران به جهت وجود امنیت بیشتر در مناسبت های مذهبی، برخی از روزهای تقویم قمری مانند اربعین حسینی را به عنوان بهترین زمان سفر به کربلا انتخاب کنند، چرا که این زمان می تواند بیشترین بستر امنیت را برای زائران رقم بزند.
گرچه مناسبت هایی نظیر اربعین حسینی امنیت را برای این منطقه فراهم می کند، اما سیل عظیم جمعیت و مدت زمان محدود سبب می شود تا عده ای از مسلمان شرایطی را برای زیارت و سیاحت در این منطقه نداشته باشند، بنابراین این خود زائر است که بهترین زمان سفر به کربلا را معین می کند. به طور معمول بهترین زمان سفر به کربلا بر اساس فصول سال، مناسبت های مذهبی و میزان امنیت کشور عراق و … می تواند متغیر باشد.

بهترین زمان سفر به کربلا از نظر وجود جمعیت

از آن جایی که کربلا یکی از قطب های شکوه و جلال شیعیان محسوب می شود، پس نمی توان آن را همواره خلوت، بدون زائر و یا بدون توریست داخلی یا خارجی مشاهده کرد. اگر وضعیت سفر به کربلا را از نظر آب و هوایی را بررسی کنید، بهترین زمان به کربلا از نظر وجود جمعیت ماه های تیر، مرداد، دی و بهمن مشروط بر عدم مناسبت مذهبی است. اگر می خواهید شاهد حداقل جمعیت در این منطقه باشید و به راحتی از اماکن زیارتی یا سیاحتی کربلا بهره‌مند شوید، این 4 ماه زمان مناسبی برای سفر به کربلا است، اما فراموش نکنید که دمای ناملایم هوا و مناسبت‌های مذهبی موجود در این ماه ها می تواند شرایط را برای شما کمی سخت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.